Ben Turku

Ben Turku

Kush je ?
Ben Turku
Kontakti i pare me muziken ?
Te barku brenda.
Çfare instrumenti luan ?
Kitarre, Piano
Si nisi dashuria per muziken ?
Vibrimet e barkut.
Çfare eksperience muzikore keni ? ( projekte banda, live etj )
Kitarrist dhe muzike-shkrues te CROSSBONES nga viti 2014. Bashke kemi prodhuar 2 LP dhe 1 EP. Dhe tour suporti per 2 albumet.
5 Artistet/Bandat e preferuara ?
Dream Theater, Katatonia, Porcupine Tree, Pain Of Salvation, Opeth.
Artistet qe kane ndikuar me shume tek ty ?
John Petrucci, Joe Satriani, Steven Wilson.
Zhanri qe do ta shohesh te vdesi mizorisht ?
Raggeaton
Albumi qe do te luhet ne funeralin tend ?
Porcupine Tree “Deadwing”
Pse muzika shqiptare ka degraduar ?
Pyesni Flor Mumajesin.
Muzikanti me i madh shqiptar eshte ?
Nuk ka asnje “muzikanti me i madh” as ne bote. Eshte nje miks momentesh qe determinon adhurimin sot apo neser.
Ënderra ne sirtar ?
Te shkruaj nje kenge te vetme e cila do jete “jetike” per nje njeri te vetem diku neper bote.
Live yt i preferuar ( qe keni performuar ) ?
Ka disa, te tere te ndryshem dhe unik. Si ne Narva/Estoni. Ishim ngjitur me kufirin Rus. 5 grade, fuçi me zjarr, arome druri dhe nate. Por nese duhet te ndaj nje, eshte ne Krivoy Rog/Ukraine. Ajo nate kishte gjak brenda, neper damare.